Jāņu roze

Pazīstama arī ar nosaukumiem Maijroze, Elegans (reģistrētais nosaukums), Rosa Spinosissima “Double White”, Burnet Double White, Double White Burnet, Double White Scots, Double White (Hybrid Spinosissima), Rosa Pimpinellifolia Alba Flore Multiplica, Rosa X pimpinellifolia “Double White”, White Spinosissima, Rosier Pimprenelle blanc a fleurs doubles, Scotch Rose .

Vēsture: Rozes izcelsme nezināma. Pazīstama jau pirms 1808. gada, Peter Beales piemin 1650. gadu.

Roze tiek uzskatīta arī par tipisku Somijas lauku sētu rozi, no kurienes arī nosaukums- Jāņu roze. Tas ziedēšanas laika dēļ. Tā paša iemesla pēc pie mums ir sastopams arī Maijrozes nosaukums.

Klase: Spinosissima hibrīds.

RAKSTUROJUMS.

  • Ziedi. Balti, ar krēmkrāsas ietonējumu vidū, puspildīti.
  • Smarža. Spēcīga.
  • Stumbrs. Krūmveida, arkveidā noliecas. Garums x platums= 90- 215cm x 90cm. Ļoti dzeloņaina.
  • Ziedēšanas īpatnības. Zied tikai 1 reizi sezonā, agri- pie mums jūnija sākumā, bet ļoti smaržīgu ziedu ir daudz. Zieds nobirst pēc 3- 4 dienām, taču pēdējais zieds nobirst pēc kāda pusotra mēneša kopš ziedēšanas sākuma.
  • Izturība.Ļoti izturīga roze, pie mums nav ziemā jāsedz. Izturība pret miltrasu N/A. Nav manīts, ka slimotu ar lapu melnplankumainību.
  • Kopšanas īpatnības. Piemērota dzīvžogiem un audzēšanai konteineros, labi aug arī  nabadzīgās augsnēs, pacieš ēnojumu. Pavasarī stipri jāretina. Iespējams pavairot no sakņu atvasēm. Roze ir ārkārtīgi vitāla. Galvenais kopšanas pasākums- tās ierobežošana, jo atvases lien uz visām pusēm. Roze ļoti patīk laputīm, pēc šīs rozes var spriest, vai nav sākusies laputu invāzija.

HRONIKA.

Roze iegūta no mātes auga atvasēm un iestādīta Kuldīgas dārzā laikā, kad mani interesēja vecās un mežonīgās rozes- ap 2000. gadu vidu.

2012. gadā pirmais zieds uzziedēja 27. maijā, taisni pa Vasarsvētkiem. Šajā gadā roze iegāja vēsturē ar to, ka tās ziedlapiņas kopā ar Piltenes rozes ziedlapiņām tika kaisītas mūsu meitas Ievas kāzu ceremonijā 16. jūnijā.

2013. gadā roze uzziedēja 29. maijā. Tā kā pavasarī tika izgriezti novecojušie kāti, roze vairs nav tik krāšņa. Arī uzziedējušie ziedi lika vilties- sīki, sažuvuši, vaboļu apgrauzti- ne vēsts no iepriekšējo gadu krāšņuma. Lai tik nozied- ķeršos pie krūma totālas atjaunošanas.

2014. gadā rozes pirmais zieds uzziedēja 23. maijā- lielajā karstuma vilnī, kad temperatūra dienā bija ap +30.

2015. gadā roze uzziedēja 8. jūnijā, tik vēlu kā nekad iepriekš, tas dzestrā pavasara dēļ.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s